ePUAP

Zmiana nazw ulic - ANKIETA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 lutego 2017

Zgodnie z art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

 Gmina Pieńsk została zobowiązana do zmiany nazw ulic: Karola Świerczewskiego, Hanki Sawickiej i Marcelego Nowotki.

W plikach do pobrania załączamy pismo z IPN oraz Biogramy Karola Świerczewskiego, Hanki Sawickiej i Marcelego Nowotki.

Szczegółowe informacje dotyczące zmiay nazw ulic dostępne są na stronie internetowej IPN - https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka-historyczna/zmiany-nazw-ulic

 

 ANKIETA

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażenie opinii  na temat zaproponowanych nowych nazw ulic, w formie, krótkiej anonimowej ankiety.

Jeżeli mają Państwo własne propozycje nowych nazw ulic mogą je Państwo przedstawić w trakcie jej wypełniania.

 Badanie ankietowe realizowane jest w serwisie www.eBadania.pl

Pliki do pobrania