przejdź do treści
Menu dostępności zamknij

Uwaga na oszustów! Metoda na wnuczka i innych

Żbikowski Andrzej | 2023-09-15

Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk przypomina

że oszuści działający metodą “na wnuczka” i pokrewnymi kontaktują się za pośrednictwem telefonów, ponieważ bazują na tym, że w rozmowie telefonicznej nie widać twarzy. Przestępcy mogą podać się więc za każdego. Dlatego też najczęściej przedstawiają się jako osoby spokrewnione z seniorami (dzieci, wnuki) albo za osoby wzbudzające zaufanie np. za urzędników lub policjantów.

Policja radzi:

  1. Dokładnie weryfikuj, z kim rozmawiasz przez telefon.
  2. Bądź szczególnie wyczulony na rozmowy telefoniczne dotyczące pieniędzy. Oszuści mogą podawać się za krewnych i prosić Cię o pożyczkę, mogą również podszywać się pod policjantów i informować, że Twoje oszczędności są zagrożone. Uważaj! To może być wymyślona przez przestępców legenda.
  3. Nie ulegaj presji czasu! Tworzenie atmosfery pośpiechu, zagrożenia to celowe działanie oszustów, wszystko, co słyszysz w telefonie, sprawdź na żywo.
  4. Kiedy odbierzesz telefon z informacją o tym, że Twój krewny uległ wypadkowi lub wpadł w problemy finansowe i natychmiast potrzebuje pożyczki, jeżeli zadzwoni do Ciebie osoba podająca się za policjanta lub policjanta CBŚP i powie, że Twoje oszczędności są zagrożone, wtedy:
  • Natychmiast idź do sąsiada, krewnego lub innej zaufanej osoby i opowiedz wszystko, co usłyszałeś w trakcie rozmowy telefonicznej. Niech Twój sąsiad lub krewny niezwłocznie zgłosi sprawę policji, dzwoniąc na numer 112.
  • Najszybciej, jak się da, udaj się do najbliższego posterunku lub komisariatu policji i przekaż policjantom wszystkie szczegóły rozmowy telefonicznej.

POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ OSOBIŚCIE,

I NIE WPUSZCZAJ ICH DO MIESZKANIA!!!