przejdź do treści
Menu dostępności zamknij

Termomodernizacja budynków gminnych – umowa o dofinansowanie projektu

logosy projektu

Burmistrz Gminy Pieńsk – podpisał umowę o dofinansowanie zadania pn. “Modernizacja zwiększająca efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej w Gminie Pieńsk”.

Projekt nr FEDS.02.01-IZ.00-0023/23 w dniu 31.07.2024r.

Projekt zakłada wykonanie termomodernizacji budynku Urzędu Miasta i Gminy Pieńsk oraz świetlicy wiejskiej w Lasowie w terminie do dnia 30.06.2025 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi 2.059.627,75 PLN, dofinansowanie z UE w wysokości 1.441.739,43 PLN (70%), dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 102.981,39 PLN (5%).

W ramach Projektu zostaną wykonane następujące działania:

Zadanie nr 1 – dokumentacja techniczna związana z termomodernizacją dwóch budynków użyteczności publicznej w Gminie Pieńsk,

Zadanie nr 2 – Termomodernizacja dwóch budynków użyteczności publicznej w Gminie Pieńsk, budynek Urzędu Miasta i Gminy w Pieńsku i budynek świetlicy wiejskiej w Lasowie.

Wskaźniki produktu:

  • budynki publiczne o udoskonalonej charakterystyce energetycznej:1.061,4500 m2

  • liczba zmodernizowanych energetycznie budynków: 2,0000 szt.

  • liczba zmodernizowanych źródeł ciepła (innych niż indywidualne): 1,0000 szt.

Wskaźniki rezultatu:

  • roczne zużycie energii pierwotnej w: budynkach publicznych – wartość docelowa ogółem: 126,2600 MWh/rok

  • szacowana emisja gazów cieplarnianych wartość docelowa ogółem: 32,8600 CO2/rok

  • ilość zaoszczędzonej energii cieplnej – wartość docelowa ogółem: 261,8600 MWh/rok

Projekt dotyczy termomodernizacji budynków użyteczności publicznej tj.: budynku Urzędu Miasta i Gminy Pieńsk zlokalizowanego przy ul. Bolesławieckiej 29 w Pieńsku oraz budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Lasów 13.

Celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej (oszczędność energii pierwotnej i końcowej) oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (CO2) poprzez kompleksową modernizację energetyczną dwóch budynków publicznych należących do Gminy Pieńsk.

Zastosowanie pompy ciepła oraz instalacji PV zwiększy również udział OZE w bilansach energetycznych obiektów. W długoterminowej perspektywie projekt przyczyni się do następujących korzyści ekologiczno-społeczno-gospodarczych:

1. EKOLOGICZNE:

  • poprawa jakości powietrza (ograniczenie emisji szkodliwych pyłów PM2,5, PM10),

  • przeciwdziałanie efektowi cieplarnianemu,

  • poprawa kondycji ekosystemów (dzięki redukcji emisji CO2 oraz ograniczeniu poboru energii elektrycznej z sieci, która w Polsce w głównej mierze pochodzi z energetyki węglowej zużywającej ogromne ilości wody, zanieczyszczającej rzeki termicznie, wpływającej negatywnie na poziom wód gruntowych).

2. EKONOMICZNE:

  • zmniejszenie strat ciepła dzięki kompleksowym działaniom termomodernizacyjnym,

  • zmniejszenie zużycia energii w eksploatacji budynków publicznych,

  • ograniczenie wydatków eksploatacyjnych na utrzymanie budynków publicznych,

  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego,

  • zmniejszenie zależności od rynków paliw kopalnych,

  • ograniczenie importu gazu i energii elektrycznej przez Polskę.

3. SPOŁECZNE:

  • zwiększenie komfortu użytkowania budynków użyteczności publicznej,

  • poprawa stanu technicznego i estetyki budynków,

  • poprawa stanu zdrowia społeczności lokalnej poprzez ograniczanie wprowadzanych do powietrza substancji zanieczyszczających, a tym samym ograniczenie chorób nowotworowych, układu oddechowego czy kardiologicznych,

  • wzrost atrakcyjności Gminy Pieńsk zarówno pod kątem inwestycyjnym, jak i turystycznym.

Powyższe zaplanowane działania oraz ich efekty są zbieżne z celami FEDS 2021-2027, w szczególności celem szczegółowym działania EFRR/FS.CP2.I gdyż ukierunkowane są na wsparcie efektywności energetycznej i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zaplanowane działania oraz ich efekty przyczynią się również do tworzenia bardziej przyjaznej dla środowiska i niskoemisyjnej Europy, czyli realizacji Celu Polityki CP2.

Wnioskodawcą, inwestorem i beneficjentem projektu jest Gmina Pieńsk, która będzie odpowiadać za projekt na wszystkich jego etapach: przygotowania, realizacji, rozliczenia i trwałości. Gmina Pieńsk będzie również operatorem dofinansowanej infrastruktury. Wnioskodawca dysponuje audytem efektywności energetycznej dla obu budynków stanowiących zakres rzeczowy planowanego przedsięwzięcia. W projekcie brak partnerów/podmiotów realizujących. Beneficjent przeprowadzi działania informacyjne i promocyjne zgodnie z wytycznymi FEDS 2021-2027, których celem jest poinformowanie opinii publicznej o uzyskanym dofinansowaniu (tablica informacyjna, informacja na stronie www wnioskodawcy, oznaczanie dokumentów związanych z realizacji projektu). Wszystkie materiały promocyjne i dokumenty projektowe zostaną opracowane zgodnie ze Standardami dostępności.