przejdź do treści
Menu dostępności zamknij

Wymiana pieców – ważna informacji dla mieszkańców!

Żbikowski Andrzej | 2023-09-26

Koalicja na rzecz poprawy jakości powietrza Gmin Zachodniego Obszaru Interwencji (ZOI)

Pomimo epidemii koronawirusa – działania związane z projektem nie są zagrożone.

Jak informuje świdnicka organizacja realizująca w Pieńsku projekt unijny związany z wymianą starych pieców/kotłów na nowoczesne źródła ciepła, dalsze działania związane z projektem nie są nie zagrożone, pomimo epidemii koronawirusa.

Poniżej komunikat Krzysztofa Brzozowskiego, głównego operatora w projekcie:

Chciałbym Państwa zapewnić ,że nasz projekt się nie zatrzymał, pomimo kryzysu w jakim się znaleźliśmy. Mamy wdrożonych wiele form zdalnej pracy i narzędzi do takiej pracy, co pozwala nam kontynuować realizację projektu mimo utrudnionych warunków.

Jak Państwo wiecie, udało nam się sprawnie przeprowadzić jeszcze w lutym, cykl spotkań z mieszkańcami w każdej z gmin naszego projektu. Te spotkania były niezwykle ważnym elementem w realizacji projektu i gdybyśmy się z nimi spóźnili, to zapewne dzisiaj czekalibyśmy bezradnie na rozwój sytuacji, a mieszkańcy odłożyliby swoje decyzje o udziale w projekcie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Na spotkaniach udało nam się przekonać znaczną liczbę mieszkańców do korzyści płynących z usługi kompleksowej, bez której nasz projekt utknąłby w obecnej rzeczywistości na dobre.

Na portalu www.eko-cieplo.com zgłosiło się już i zarejestrowało sporo mieszkańców z Pieńska, niemniej – jak podkreśla Krzysztof Brzozowski, główny operator w projekcie, w systemie nadal można się jeszcze rejestrować, wybierać audytorów i przygotowywać do konkursu grantowego.

Zanim się skontaktujemy z audytorem warto przygotować sobie odpowiedzi na 4 pytania:

  • ile osób użytkuje gospodarstwo domowe?
  • jaka jest powierzchnia ogrzewanego budynku?
  • ile paliwa stałego zostało spalone w ostatnich 3 latach (węgiel, drewno, podać w kg)?
  • jakie jest preferowane nowe źródło ogrzewania?

Audyt energetyczny jest kosztem niekwalifikowalnym, to znaczy że nie otrzymamy za tę usługę zwrotu kosztów.